Co je rhodium

Často se u šperků ze stříbra a bílého zlata setkáváme s rhodiovou úpravou. V tomto krátkém článku si tento kov trochu přiblížíme a povíme si čím je pro šperky přínosný.

 

Rhodium

Rhodium (chemická značka Rh) je drahý kov stříbřitě bílé barvy s vysokou teplotou tání a vysokou chemickou odolností. Patří mezi lehké platinové kovy a nejvíce se uplatňuje při výrobě chemicky a teplotně odolných produktů. Objevil ho roku 1803 anglický chemik William Hyde Wollaston a jméno mu dal podle narůžovělé barvy jeho slitin.

 

Rhodiované šperky

Rhodium je antialergení trvodokov a jeho využití na špercích přináší mnoho výhod. Při využití pro stříbrné šperky vytváří rhodium odolnou vrstvu. Ta dává stříbrným šperkům nejen vysoký lesk, ale zabraňuje i jeho oxidaci, tedy jeho černání, to způsobuje vlhkost, vzduch a pot. Tím se prodlužuje krásný lesklý vzhled šperku i jeho životnost.

U bílého zlata je rhodium stejně jako u stříbrných šperků využito pro zvýšení odolnosti a lesku. Bílé zlato je přirozeně lehce nažloutlé a díky rhodiování získá krásně výraznou bílou barvu.

Rhodiované šperky jsou odolnější proti poškození, přesto je potřeba i u nich dodržovat správnou péči viz článek "Jak pečovat o šperky".

Při častém nošení nebo u starších šperků se doporučuje obnovovat rhodiovou vrstvu, která se přirozeně postupně odírá. Rhodiová úprava je přínosem i při obnově lesku šperků. Při navracení lesku nebo opravě poškození vašim oblíbených kousků musí dojít nejdříve k jejich oživení, neboli odstranění z oxidovaného povrchu. Při procesu obnovení u rhodiovaných šperků je odstraněna vrstva rhodia a tím dochází k minimalistickým ztrátám na zlatě, či stříbře

 

274527375_487871052931646_8538878487877672032_n

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení