Jak pečovat o šperky

Aby lesk a krása vydrželi

Při správné péči si šperky uchovají svou krásu a vysoký lesk po dlouhou dobu. Je potřeba zabránit zbytečným mechanickým a jiným poškozením, které by mohli poničit krásu vašich šperků. Aby půvab vašich oblíbených kousků zůstal dlouho zachován, připravili jsme si pár informací, jak o ně pečovat. 

 

Pozor na chemikálie skryté v běžném životě

Šperky až na závěr 

 Šperk je příslovečnou třešinkou na závěr. A proto si veškeré šperky bereme až po nanesení make-upu, aplikaci parfému, laku na vlasy, krému atd. Doporučuje se veškeré šperky odložit i před koupelí nebo návštěvou bazénu apod.

Pozor při úklidu

Každý den se setkáváme a manipulujeme s látkami, které našim šperkům nesvědčí. Chystáte se mít nádobí, či se vrhnout do úklidu? Odložte na chvíli svou okrasu. Zabráníte tím poškození povrchu jak kovů tak kamenů. Chemické složky můžou naleptat povrch a tím ho nenávratně poškodit. Ani šperkům nesvědčí hrubé zacházení

Méně je někdy více

Milujete šperky a chcete si jich užít co nejvíce najednou. Pozor na jejich vzájemné otloukání a odírání. Při opakovaném styku různých šperků trpí kovy i kameny. Dochází u nich k drobným oděrkám a tvorbě důlků, které sice nejsou téměř vidět, ve velkém množstvím ale zapříčiní ztrátu lesku a zmatnění kamenů.

Pohodlí pro vás i váš šperk

Po dlouhém dni si zasloužíte a odpočinek a neprohloupíte když ho dopřejete i svým šperkům. Na noc šperky raději odložte. Zabráníte tím mechanickému poškození jako například ohnutí náušnic nebo zamotání řetízku. Šperky ideálně ukládejte na měkký povrch do uzavřeného prostoru. Zabráníte tak jejich poškození, omezíte vliv prachu ukládající se v záhybech a prodloužíte jejich životnost. Je jen na vás zda použijete krabičky od šperků samotných nebo jestli dáte přednost šperkovnici. Při ukládání dbejte na to, aby se šperky vzájemně příliš nedotýkali aby nedošlo k jejich poškození. 

Diamanty jsou věčné...

Každý si pamatuje, že diamant je na stupnici tvrdosti nejvýše. Ale i tak je nutno si uvědomit, že jeden diamant může poškrábat nebo nebo jinak poškodit jiný a to nenávratně. A to by byla rozhodně škoda. Proto je potřeba dát pozor při nošení i ukládání aby se vzájemně nepoškodily. I diamantovým šperkům můžou uškodit chemikálie, proto je lepší je před manipulací s těmito látkami odložit.

 

Čištění a obnova lesku

 Správné čištění a údržba prodlouží krásu a vysoký lesk vašich šperků. Ne všechna čištění jsou pro šperky vhodná a vždy je lepší se obrátit na odborníky.

Babské rady na zlato (stříbro)

Na internetu najdete mnoho různých ,,zaručených" rad jak čistit své šperky. Dříve než se do takové akce pustíte je potřeba pamatovat na to, že mnoho volně dostupných látek může šperky poškodit mechanicky ( oděrky od čištění např. zubní pastou) nebo chemicky (naleptání povrchu některou se složek použitého roztoku, např. při použití Coca-coly nebo piva)Doma ale můžete s klidem šperky zlehka otřít hadříkem, ten však musí být pro tento účel určený.

Navštívit odborníka není hanba

Platí to v mnoha ohledech a s šperky to není jinak. Nejlepší péči svým šperkům dopřejete, když je necháte odborně vyčistit.

,,Černání zlata"

 Není to častý jev, ale stát se to může. Může být způsobeno mnoha faktory, nejčastěji užíváním specifických léků, nebo alergií na některou ze složek zlaté slitiny.