Jak pečovat o šperky
Aby lesk a krása vydržely
Šperky jsou symbolem elegance, stylu a osobního příběhu. Aby si však zachovaly svou krásu a vysoký lesk po dlouhá léta, je nezbytné věnovat jim patřičnou péči. I drobná nepozornost může vést k mechanickému nebo chemickému poškození, které už nelze vrátit zpět. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, jak své šperky chránit a prodloužit jejich životnost.
Pozor na chemikálie všedního dne
Kosmetika, parfém, lak na vlasy, krémy – všechny tyto produkty mohou negativně ovlivnit povrch šperků. Šperk by měl být vždy posledním krokem při oblékání – nasazujte ho až po dokončení všech kosmetických úprav. Před koupelí, návštěvou bazénu nebo sauny šperky vždy odložte.
Opatrnost při úklidu
Běžné čisticí prostředky obsahují agresivní látky, které mohou naleptat povrch kovů i kamenů. Před úklidem, mytím nádobí či jinými domácími pracemi doporučujeme šperky sundat. Zabráníte tím poškození, oděrkám nebo ztrátě lesku.
Méně znamená více
Kombinování většího množství šperků může vést k jejich vzájemnému tření. I jemné nárazy mezi nimi mohou způsobit škrábance a oděrky, které snižují lesk a estetickou hodnotu šperků. Dopřejte každému kousku prostor a noste je střídmě.
Pohodlí pro vás i vaše šperky
Na noc šperky odkládejte. Zabráníte tak ohnutí náušnic, zamotání řetízků či jinému mechanickému poškození. Ideální je uchovávat je na měkkém povrchu, v uzavřených krabičkách nebo šperkovnici. Dbejte na to, aby se jednotlivé šperky vzájemně nedotýkaly – předejdete tak poškrábání.
Čištění a obnova lesku
Pravidelné a šetrné čištění pomůže udržet šperky v dokonalé kondici. Vyhněte se „babským radám“ z internetu – některé domácí postupy (např. čištění zubní pastou, pivem nebo Coca-Colou) mohou šperky nenávratně poškodit. Pokud chcete šperk vyčistit doma, použijte pouze jemný hadřík určený k tomuto účelu.
Svěřte šperk odborníkům
Stejně jako pravidelně navštěvujeme odborníky na zdraví či krásu, měli bychom dopřát péči i svým šperkům. Profesionální čištění prováděné v klenotnictví je bezpečné, efektivní a navrací šperkům jejich původní lesk.
„Černání zlata“ – proč se to děje?
Ačkoli je to vzácné, může dojít ke změně barvy šperku – tzv. „černání“. Tento jev může být způsoben reakcí na některé léky, změnami pH pokožky, nebo alergií na kov obsažený ve slitině zlata. V takovém případě doporučujeme konzultaci s odborníkem.